Is it cheaper to make or buy butter?

Article Tools

Organic butter prices Wow! So not only is making your own butter cheaper, but you also get delicious buttermilk! A quart of heavy cream yields about 19 ounces of buttermilk. While homemade butter is cheaper than store bought, buttermilk from the store is cheaper than homemade.
Previous postWhy is my freezer frosty? Next postWhat is the best 4 slice toaster?

Post Your Comment

Page 1 of 5312345...102030...Last »