Is it cheaper to make or buy bread?

Article Tools

It’s considerably cheaper to make your own bread than to buy it, if you’re comparing similar types of loaves. However, if you buy the very cheapest store-brand loaf of white bread, the cost goes down to 5 cents per slice.
Previous postHow long can you let dough rise at room temperature? Next postWhich is the best RO plant for home?

Post Your Comment