How much does it cost to run the oven for an hour?

Article Tools

For a 2. 3kW electric oven, it typically costs about 76c to run an hour, versus a 12mJ gas oven that costs roughly 65c per hour to run. If you cook an hour a day for five weekdays, that’s 55c saving a week, or $28. 60 a year.
Previous postAre concrete countertops toxic? Next postShould I paint my wood cabinets white?

Post Your Comment